Local Election Results Update

Below is the list of the 11 Dublin Electoral areas with the candidates elected in each area. At this stage all of the counts have been completed.

 


Artane – Whitehall (Count completed) | Ballyfermot – Drimnagh (Count completed).  | Ballymun – Finglas (Count completed). | Cabra – Glasnevin (Count completed). | Clontarf   (Count completed). | Donaghmede  (Count completed). | Kimmage  - Rathmines (Count completed). | North Inner City (Count completed). | Pembroke   (Count completed). | South East Inner City (Count completed). | South West Inner City (Count completed).

Results


Artane – Whitehall (Count completed)

Patricia Roe, Social Democrats

Larry O’Toole, Sinn Féin

John Lyons, Non-Party

Alison Gilliland, The Labour Party

Declan Flanagan, Fine Gael

Racheal Batten, Fianna Fáil

Ballyfermot – Drimnagh (Count completed)

Daithí Doolan, Sinn Féin

Hazel De Nortúin, Solidarity – People Before Profit

Daithí De Róiste, Fianna Fáil

Vincent Jackson, Non-Party

Sophie Nicoullaud, Green Party

Ballymun – Finglas (Count completed)

Paul McAuliffe, Fianna Fáil

Noeleen Reilly, Non-Party

Keith Connolly, Fianna Fáil

Caroline Conroy, Green Party

Mary Callaghan, Social Democrats

Anthony Connaghan, Sinn Féin

CabraGlasnevin (Count completed)

7 seats

Mary Fitzpatrick, Fianna Fáil

Neasa Hourigan, Green Party

Gary Gannon, Social Democrats

Séamas McGrattan, Sinn Féin

Colm O’Rourke, Fine Gael

Cieran Perry, Non-Party

Marie Sherlock, The Labour Party

Clontarf   (Count completed)

Damian O’Farrell, Non-Party

Donna Cooney, Green Party

Deirdre Heney, Fianna Fáil

Naoise Ó Muirí, Fine Gael

Jane Horgan-Jones, The Labour Party

Catherine Stocker, Social Democrats

Donaghmede  (Count completed)

Tom Brabazon, Fianna Fáil

Terence Flanagan, Fine Gael

Mícheál MacDonncha, Sinn Féin

Daryl Barron, Fianna Fáil

Lawrence Hemmings, Green Party

Kimmage - Rathmines (Count completed)

Patrick Costello, Green Party

Mary Freehill, The Labour Party

Anne Feeney, Fine Gael

Pat Dunne, Independents4Change

Tara Deacy, Social Democrats

Deirdre Conroy, Fianna Fáil

North Inner City (Count completed)

Ciarán Cuffe, Green Party

Christy Burke, Non-Party

Joe Costello, The Labour Party

Janice Boylan, Sinn Féin

Nial Ring

Ray McAdam, Fine Gael

Anthony Flynn, Non-Party

Pembroke   (Count completed)

Hazel Chu, Green Party

Dermot Lacey, The Labour Party

James Geoghegan, Fine Gael

Claire O’Connor Fianna Fáil

Paddy McCartan Fine Gael

South East Inner City (Count completed)

5 seats

Claire Byrne, Green Party

Chris Andrews, Sinn Féin

Kevin Donoghue, The Labour Party

Danny Byrne, Fine Gael

Mannix Flynn

South West Inner City (Count completed)

Michael Pidgeon, Green Party

Rebecca Moynihan, The Labour Party

Michael Watters, Fianna Fáil

Tina MacVeigh, Solidarity – People Before Profit

Críona Ní Dhálaigh, Sinn Féin

Results

Feedback